• Bygghandel för proffs och konsument i Vara

Optimera erbjuder byggmaterial, tak, dörrar och fönster m.m. Du kan köpa byggvaror i vår butik i Vara eller online. Välkommen!

Optimera Vara är en traditionell bygghandel där både proffs och konsumenter hittar alla byggvaror som behövs till byggprojektet. Vi har ett brett sortiment och jobbar uteslutande med kvalitetsvaror. Som kund hos Optimera Vara får du tillgång till kompetens, engagemang och ett brett sortiment.

Sommaröppet från och med v-26-v.33 (07:00-17:00). Lördagsstängt veckorna 25-33.

Vår butik på blocket



Vi jobbar i Vara

Stefan   Sieverthson

Stefan Sieverthson

Ec

Tel: 0512-745125

stefan.sieverthson@optimera.se

Jacob  Karlsson

Jacob Karlsson

Butiksledare

Tel: 0512-745123

jacob.karlsson@optimera.se

Ylva  Svantesson

Ylva Svantesson

Admin

Tel: 0512-745102

ylva.svantesson@optimera.se

Agneta  Leijer-Svensson

Agneta Leijer-Svensson

Kassa Butik

Tel: 0512-745103

agneta.leijersvensson@optimera.se

Torgunn  Rogne

Torgunn Rogne

Butiksäljare

Tel: 0512-745131

torgunn.rogne@optimera.se

Ingmar  Falkebäck

Ingmar Falkebäck

Butikssäljare

Tel: 0512-745134

ingmar.falkeback@optimera.se

Thed  Lindgren

Thed Lindgren

Byggsäljare

Tel: 0512-745124

thed.lindgren@optimera.se

Therese  Carlsson

Therese Carlsson

Varumotagning/Butikssäljare

Tel: 0512-745144

therese.carlsson@optimera.se

Peter  Norehed

Peter Norehed

Byggsäljare

Tel: 0512-745112

peter.norehed@optimera.se

Peter  Berlin

Peter Berlin

Byggsäljare

Tel: 0512-745141

peter.berlin@optimera.se

Eiler  Hansson

Eiler Hansson

Lagersäljare

Tel: 0512-745142

eiler.hansson@optimera.se

Mattias  Lindh

Mattias Lindh

Lagersäljare

Tel: 0512-745143

mattias.lindh@optimera.se

Andreas  Svensson

Andreas Svensson

Lagerledare

Tel: 0512-745145

andreas.svensson@optimera.se

Christian  Isaksson

Christian Isaksson

Lagersäljare

Tel: 0512-745107

christian.isaksson@optimera.se

Karin  Dahlén

Karin Dahlén

Köksäljare/Byggsäljar

Tel: 0512-745105

karin.dahlen@optimera.se

Lennart  Lundén

Lennart Lundén

Byggsäljare

Tel: 0512-745114

lennart.lunden@optimera.se

Jacob  Monahan

Jacob Monahan

Butiksäljare

Tel: 0512-745113

jacob.monahan@optimera.se

Markus  Dahlin

Markus Dahlin

Lagersäljare

Tel: 0512-745106

markus.dahlin@optimera.se

Stefan   Sieverthson

Stefan Sieverthson

Enhetschef

Tel: 0512-745125

stefan.sieverthson@optimera.se

Tony  Carlsson

Tony Carlsson

Regionsäljare

Tel: 0510-402741

tony.carlsson@optimera.se